Są wykonane z miękkiej nylonowej linki. Sprawdzą się podczas pracy z ziemi. Kantary sznurkowe mają spore możliwości regulacji. Łatwo można je założyć i zdjąć. Wystarczy umieścić węzły w odpowiednich punktach nacisku, by uzyskać reakcję konia w bezpieczny sposób, przy delikatnym ruchu dłoni. Kantary sznurkowe od lat cieszą się powodzeniem w jeździe westernowej, a teraz zawitały też do klasyki. Kiedy koń nauczy się dobrze reagować podczas pracy z ziemi na kantarze sznurkowym, trening z siodła przyniesie o wiele lepsze rezultaty. Do kantara warto dobrać linę, by nie trzeba było za każdym razem dopinać uwiązu.
Skórzane kantary dla koni są mocne, wytrzymałe i sprawdzą się zarówno w stajni jak i na zawodach. Są wykonane z najwyższej jakości elastycznej skóry, która zapewnia im klasyczny szyk. Całość uzupełniają detale, na przykład potrójne przeszycia, które sprawiają, że skórzane kantary Horze są niezwykle wytrzymałe, nie tracąc przy tym elegackiego looku. Wybierz model z mosiężnymi okuciami lub z zapięciem na karabińczyk. Nasze kantary mają regulowany nachrapnik i pasek potyliczny, mają więc wszystko, czego można oczekiwać od kantarów tej jakości. Do szykownego kantara warto dobrać długi, miękki w dotyku uwiąz. Taki komplet przyda się, kiedy zechcesz sprowadzić konia z padoku albo zabrać na spacer na zawodach. Miękka wyściółka dodaje elegancji, a przede wszystkim zapewnia koniowi wygodę. W naszym sklepie znajdziesz kantary wielu znanych marek, takich jak Eskadron, Back On Track czy LeMieux .
Każdy koń potrzebuje przynajmniej jednego kantara do stajni i jednego na pastwisko. Najlepiej, gdyby miał ich kilka. Kantar przydaje się podczas prowadzenia konia lub kiedy trzeba go gdzieś przywiązać. Możewsz wybierać spośród modeli nylonowych, sznurkowych lub skórzanych. Nylonowe lub sznurkowe są raczej niedrogie, wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Skórzane wyglądają atrakcyjnie, ale wymagają większej uwagi i starannej pielęgnacji przy użyciu specjalnych produktów. Nie nadają się na pastwisko, ponieważ skóra szybko sparcieje w kontakcie z wiatrem, deszczem i promieniami słonecznymi. Jeśli Twój koń jest wrażliwy, możesz mu wybrać kantar z miękkim podszyciem. Bezpieczne kantary mają zapięcie na rzepy, które natychmiast puszcza, jeśli koń się spłoszy. Może to jednak wiązać się z zagrożeniem - jeśli koń się przestraszy i uskoczy w bok, kantar się rozepnie. Wiązane kantary ze sznurka są zwykle kojarzone z jazdą westernową. Nie należy z nich korzystać, jeśli chcemy konia do czegoś przywiązać. Kantar sznurkowy sprawdzi się podczas prowadzenia lub lonżowania, a niektórzy lubią z niego korzystać podczas jazdy.
Kantar musi być odpowiednio dopasowany. W za mały kantarze koniowi będzie niewygodnie. Zwierzę może zechcieć pozbyć się kantara, ocierając się o słup lub ogrodzenie. Jeśli zaś kantar będzie za duży, może zaczepić się o żłób lub płot. Dostępne są co najmniej trzy rozmiary do wyboru: pony, cob i full. W zależności od producenta można też spotkać się z rozmiarem shetty lub x-full. Większość modeli jest regulowana na dwie sprzączki. Nachrapnik powinien sięgać do chrap konia. Między kantarem a kością policzkową musi zostać miejsca przynajmniej na jeden palec, żeby nie ryzykować obtarcia. Szerokość można dopasować tak, by pod nachrapnik można było wsunąć dwa lub trzy palce. W przypadku kantara na pastwisko lepiej jest nieco zmniejszyć szerokość - pod podgardlem powinny się zmieścić co najmniej dwa palce.