Sezon derkowy rozpoczyna się już jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, albo kiedy konie są golone i trzeba zapewnić im dodatkową ochronę przed wiatrem i chłodem. Deszcz jednak pada o każdej porze roku, a wrażliwe konie mogą się przeziębić nawet latem. Niektórzy po prostu wolą zakładać koniowi derkę, kiedy pada. Lekka derka padokowa to inwestycja na każdą porę roku. W zimie zapewni koniowi ciepło i uczucie suchości, a w ten sposób zwiększa ochronę przed przeziębieniem i innymi chorobami, jakie mogą przytrafić się w okresie chłodów. Na wiosnę i jesień przyda się na wypadek niespodziewanego deszczu czy nieprzyjemnych zmian temperatury. W lecie zresztą też może się trafić nieprzewidziana ulewa, która nie będzie dla konia niczym przyjemnym. Derka padokowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, kiedy sprowadzasz konia na trening w deszczu. Z tego powodu derki przeciwdeszczowe są niezwykle uniwersalne. Na szczęście w naszym sklepie dostępne są modele na każdą porę roku.
W naszym sklepie mamy szeroki asortyment lekkich derek padokowych. Znajdziesz u nas lekkie derki dla kuców lub o długości 165 cm. Mamy modele z klinami na łopatkach, pasami krzyżowymi, solidnym zapięciem z przodu, podogoniem, z zapięciem prostym lub w kształcie dysku - do wyboru, do koloru. Niektóre z naszych derek wyjątkowo łatwo się zakłada i zdejmuje, a inne są na tyle bezpieczne, by koń mógł w nich spędzić całą noc. Nasze derki są wykonane z różnych materiałów i różnią się właściwościami. Mogą mieć grubsze lub cieńsze wypełnienie. Możesz też wybierać spośród klasycznych derek przeciwdeszczowych bez wypełnienia. Zapoznaj się z naszym asortymentem i wybieraj modele spośród propozycji znanych marek takich jak Horseware, Bucas czy Kentucky Horsewear.
Klasyczna derka przeciwdeszczowa
Klasyczny krój z pasami krzyżowymi, bez kaptura i z kilkoma wariantami wypełnienia - możesz wybrać model spośród derek Lite, które mają wypełnienie od 0g do 50g, lub coś nieco grubszego, na przykład z wypełnieniem 300g czy nawet 400g. Popularne linie to na przykład derki przeciwdeszczowe Horseware Mio, Kentucky Horseware All Weather lub All Weather Hurricane.
Derka przeciwdeszczowa z wysokim kołnierzem
Podobnie jak klasyczna derka z wysokim kołnierzem, również wariant przeciwdeszczowy zapewnia lepszą ochronę kłębu. W ten sposób nie tylko eliminuje ucisk i chroni przed obtarciami, ale też zapobiega przedostawaniu się wody. Dlatego warto rozważyć tę opcję szczególnie w przypadku derki przeciwdeszczowej. Można też wybrać derkę przeciwdeszczową z kapturem. Takie modele to między innymi Horseware Rhino czy Bucas Irish Turnout Highneck.
Lekkie derki padokowe z kapturem
Lekkie derki padokowe z kapturem różnią się zasadniczo tym, że kaptur może być odpinany lub nie. Derka przeciwdeszczowa z nieodpinanym kapturem zapewnia ochronę niemalże od uszu do ogona. Zwykle jest zapinana pod brzuchem, na klatce piersiowej i pod szyją. Modele z odpinanym kapturem można zakładać również bez niego, jak sama nazwa wskazuje. Popularne produkty w tej kategorii to Horseware Amigo Bravo 12, Horseware Amigo Hero, Bucas Sun Shower lub Bucas Smartex Rain.
System warstwowy
Niektórzy producenci, na przykład Horseware czy Bucas, mają w ofercie tak zwany system warstwowy. To oznacza, że pod derkę przeciwdeszczową można założyć cieplejszą podpinkę. Sama podpinka nie jest nieprzemakalna, ale często dobrze odprowadza wilgoć i jest przewiewna. Podpinki różnią się grubością, można wybrać warianty od 100g do 400g. Dzięki temu można dostosować derkę do warunków pogodowych.
W lecie, kiedy jest ciepło, zwykle nie potrzeba derki padokowej. Wtedy wybieramy zwykle derki przeciwko owadom. Mimo to od czasu do czasu zdarzy się ulewa. Nie chcesz, żeby Twój koń mókł na padoku w przemoczonej derce przeciwko owadom, dlatego warto zaopatrzyć się w produkty takie jak Bucas Buzz-Off Rain czy Horseware Rambo Summer Series.
Tak jak u ludzi, wśród koni też zdarzają się zmarzluchy i takie, którym zimno nie przeszkadza. Dlatego trzeba starannie dobrać wypełnienie derki do potrzeb konia. Wiadomo, że ogolony koń będzie potrzebował grubszej derki niż jego kolega z gęstą, zimową sierścią. Należy też zastanowić się, czy koń będzie stał w derce tylko w stajni, czy również na padoku. Lekkie derki z wypełnieniem do 50g lub bez wypełnienia sprawdzają się w cieplejsze dni, a derka 400 g przyda się wyłącznie golonemu koniowi lu takiemu, który w naszej szerokości geograficznej szybko marznie. Najlepiej regularnie sprawdzać, czy koń poci się pod derką. Są też specjalne czujniki, które odczytują temperaturę ciała pod derką.
W lecie zdrowe konie, które wychodzą na padok na kilka godzin, zwykle nie potrzebują derki. Chore lub wrażliwe konie można w ciepłe dni okrywać derką bez podszycia. Konie trzymane w stajni otwartej są zwykle wytrzymałe, a jeśli mają dość deszczu, po prostu chowają się pod wiatą. W sezonie przejściowym sprawy mają się nieco inaczej. Choć sam deszcze może nie przeszkadzać zdrowym koniom, w połączeniu z wiatrem i niskimi temperaturami może być nader nieprzyjemnym doświadczeniem, a często prowadzi do przeziębienia. W takim wypadku dobrze jest postarać się o derkę przeciwdeszczową lub lekką derkę padokową, nawet jeśli wypuszcza się konia raptem na kilka godzin. Derka padokowa powinna mieć lekką podszewkę. Lekka derka przeciwdeszczowa powinna być wodoodporna i przewiewna. Nie należy jej zbyt często prać, bo może stracić właściwości, które chronią konia przed deszczem. Jeśli do tego dojdzie, trzeba derkę zaimpregnować specjalnym sprayem. Jeśli jednak nieprzemakalna powłoka ulegnie całkowitemu zniszczeniu, konieczny będzie zakup nowej derki. Pozbawiona swoich właściwości derka przemoknie i będzie obciążać grzbiet konia.
Aby dobrać odpowiednią derkę padokową, musimy wiedzieć, ile czasu koń będzie spędzał na zewnątrz. Jeśli wypuszczasz go zaledwie na kilka godzin, wystarczy model z lekką podszewką. Dla wrażliwych lub chorowitych koni poleca się derki z kapturem. W ten sposób zapewni się lepszą ochronę w okresie przejściowym. W zimie należy wymienić derkę na model z grubszym wypełnieniem, chyba że Twój koń ma wyjątkowo gęstą sierść. Ważne, by derka dobrze odprowadzała wilgoć. Wówczas koń uniknie przegrzania. Konie trzymane w boksach na padoku lubią bawić się i biegać, a przy ym, rzecz jasna, się pocą. Najlepiej, jeśli pot może wyparować, zamiast wsiąkać w skórę konia.
Konie trzymane w stajni otwartej pozostają w ciągłym kontakcie z innymi członkami stada. Mogą się bawić lub zaczepiać nawzajem. Choć jest to dla nich rozrywka, w trakcie takich zabaw często niszczą się derki padokowe. Dlatego też warto wybrać wytrzymały i solidny model. Ważne, by derka padokowa była dobrze dopasowana do ciała konia - nie powinna się zsuwać ani przemieszczać. Pomogą w tym paski na klatce piersiowej, pasy krzyżowe pod brzuchem oraz podogonie. Derka dla koni trzymanych w stajni otwartej powinna mieć wysoki współczynnik nieprzemakalności. Wtedy skutecznie ochroni konia przed deszczem lub śniegiem. Zazwyczaj sprawdza się derka padokowa z lekkim polarowym podszyciem. Zapewnia przyjemne ciepło, kiedy wieje wiatr, ale nie blokuje odprowadzania wilgoci. Na zimę poleca się grubsze derki padokowe z solidnym wypełnieniem lub grubą podszewką.